Afkasterklæring for juli 2025 for Nordic Power Trading Fund A/S B-aktier

Kursen er faldet til 489,79

Faldet er på  0,70 % i forhold til kursen pr. 1.7. 2025.

Se afkasterklæring fra revisionsfirmaet RSM

her.

Investorinformation for juli måned

Ved indgangen til måneden havde vi en forventning om, at juli måned kunne blive en interessant måned at investere i, på trods af, af den historisk set er en måned uden de store muligheder på grund af den lavere likviditet forårsaget af at mange aktører holder sommerferie. Den forventede hedebølge i Frankrig/Tyskland blev hurtigt afløst af et mere normalt vejrscenarie, så scenariet med højere priser blev afløst at et mere normaliseret marked.

Vi handlede proaktivt ved at afvikle positioner relateret til det fransk-tyske marked, som ikke udviklede sig som forventet, efterfølgende kapitaliserede vi på stigende priser i andre segmenter af markedet, hvilket opvejede en del af det indledende tab.  

Vi går nu ind i sensommeren og efteråret med en positiv afkastforventning. Historisk har denne periode ofte været præget af betydeligere markedsbevægelser og dermed gunstige betingelser for trendbaserede strategier.

Med venlig hilsen

Bjarne Walbech

Nordic Power Trading Fund A/S