Afkasterklæring for maj 2024 for Nordic Power Trading Fund A/S B-aktier
Kursen er steget til 569,96.
Stigningen er på 0,38 % i forhold til kursen pr. 1.5. 2024.
Se afkasterklæring fra revisionsfirmaet RSM
Investorinformation for maj måned
Resultatet for maj måned afspejler ikke tilnærmelsesvis vores omfattende engagement i markedet. Vi har været positioneret på mange fronter, herunder el-, gas- og CO2-markedet. Den væsentligste bidragsyder til denne måneds positive resultat var det tyske elmarked, hvor især ugemarkedet var gunstigt.
Vi har lagt strategiske positioner i porteføljen, især rettet mod spreads i gasmarkedet, som ligger længere ude på fremtidskurven. Disse positioner kræver tålmodighed, da nogle af dem forventes at blive holdt i op til 12-15 måneder.
Det europæiske energimarked har haft en stigende tendens i løbet af maj måned, hovedsageligt drevet af høje spotpriser på det tyske elmarked. Dette sker, når der ikke er vind i morgen- og aftentimerne, hvor der stadig er høj efterspørgsel, og solen ikke skinner.
I Norge og Sverige har vejret været usædvanligt varmt og tørt, hvilket har resulteret i en betydelig fordampning af vand fra søer og snereservoirer. Dette har haft en markant indvirkning på markedet i form af et stigende marked gennem hele maj måned.
Vi er tæt på at færdiggøre overførslen af aktier til bankdepoter. Så snart aktierne er placeret i bankdepotet, vil vi sende en besked.
Med venlig hilsen